Dlaczego postanowiłam opisać historię tych butów na swoim blogu? Bo moda na pewne elementy wraca jak bumerang i warto wiedzieć skąd to się wzięło i jak przeniknęło do mody na wybiegach, a później na ulice.
Drewniaki jak sama nazwa wskazuje w całości albo w części wykonane są z drewna. Butów z drewna przykrywających całą stopę zależnie od regionu jest mnóstwo. Mnie i świat mody interesuje jeden model. Skąd się wziął? Pierwsze drewniaki noszono w Holandii już w Średniowieczu. Zwane były klompen. Wywodzą się one od butów zwanych calceus noszonych w czasach Imperium rzymskiego. Składały się one z drewnianej podeszwy i pasków skórzanych okrywających stopę od wierzchu. Pierwsze odkryte przez archeologów buty drewniaki pochodzą z 1230 roku i zostały odnalezione w Nieuwendijk, Amsterdamie. Z powodu ich ciepła i ochrony były noszone zarówno przez mężczyzn i kobiety, chłopów chłopki. Drewniane podbicie sprawiało, że były to buty idealne dla farmerów, górników i pracowników budowlanych. Powód dlaczego były tak popularne dla wielu profesji był też taki, że nadawały się do noszenia w różnym klimacie. Były po prostu uniwersalne.
W całkiem nowej odsłonie po latach powróciły w latach 70. XX wieku za sprawą popularnego wtedy szwedzkiego zespołu ABBA. Zaczęto je projektować w różnych wydaniach. Issey Miyake w 1971 roku stworzył buty w tęczowe paski z ciężką białą, drewnianą podeszwą. Czy choćby disco drewniaki.
W latach 90. w czasie nostalgii za latami 70. (W których te buty były bardzo popularne) nadano im nowe życie. Zapoczątkowali to tacy projektanci jak Marc Jacobs czy Anna Sui. Wkrótce potem wielu projektantów stworzyło swoje modele tych butów. W 1992 roku Karl Lagerfeld w kolekcji dla Chanel stworzył wersje pikowaną tego modelu. Nawet Tom Ford zaprojektował drewniaki do swojej pierwszej wiosenno- letniej kolekcji dla Gucci w 1993 roku. Ford zrobił to jako żart i nie spodziewał się tak wielkiej popularności tego typu obuwia. W tym samym roku Muccia Prada stworzyła swoją wersję tych butów kolekcji dla Miu Miu.
To nie przypadek, że te buty wróciły do mody w tym roku.
Mamy pandemię cały czas. Wracamy do natury i tradycyjnego rzemiosła, a nie ma bardziej naturalnych butów
niż drewniaki. Chcemy nadal wyglądać modnie stąd ogólnie trend na buty toporne,
które mimo to są wygodne. Hermes, Bally, Stella McCartney to marki, które
postawiły na drewniaki w sezonie wiosna/ lato 2021. Czy przyjmą się na polskich ulicach? Jedno
mogę powiedzieć, że osiągają drewniaki już dziś zawrotne ceny w sieciówkach.