środa, 8 kwietnia 2020

Fashion hurts?






Czy w ogóle powinno się teraz pisać o modzie? Przecież to takie niepoważne. To tylko ubrania. Są ważniejsze rzeczy, przecież ludzie umierają, a ty chcesz tu pisać o modzie? Hejt osiągnął obecnie niewyobrażalny poziom. Można powiedzieć, że apogeum. Łatwo jest krytykować innych, a nie zajmować się swoim życiem. Nie chcesz czytać o modzie to nie czytaj. Nie chcesz oglądać stylizacji blogerek na Instagramie to nie oglądaj. Blogerzy i influencerzy modowi robią to, bo to ich praca. Też muszą z czegoś żyć. 

 Ogólnie cała gospodarka już przechodzi w Polsce kryzys i dotyczy to też rynku modowego.
Firmy, które nie mają solidnej poduszki finansowej tracą najbardziej i najszybciej. Ale nikt nie spodziewał się takiego kryzysu. Marki modowe znajdują się już na skraju bankructwa albo już zamknęły swoją działalność. Zostaną głównie potężni gracze na rynku. Ubolewam, że nie ma jakieś instytucji, która by wsparła polską modę. Ale marki sieciowe także zmagają się z problemami finansowymi. 

Można mówić- tu odzywają się hejterzy, macie za swoje, produkujecie ponad miarę, to kara za Rana Plaza. Nikt wam nie każe tam kupować drodzy hejterzy, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że dla tych marek pracuje mnóstwo pracowników. Pomyślcie o nich, oni chcą pracować. Polska marka sieciowa także zmaga się boleśnie z najcięższym podczas jej długoletniej działalności kryzysem. Może być tak, że tacy giganci jak H&M czy Zara będą zmuszeni zamykać sklepy stacjonarne w Polsce. Wiadomo nie wszystkie, ale te mniej rentowne.



 Niestety czy tego ktoś chce czy nie tkwimy wszyscy w tej niepewności. Ludzie pracujący w magazynach modowych też mają ciężki byt. Reklamodawcy masowo wycofali reklamy z pism. Jak pisma papierowe mają być wydawane i za co? Ciężki czas dla mody, całego biznesu i nasz brak kontroli jest wyjątkowo nietypowy. Jednak jakoś musimy to przetrwać.

 

sobota, 4 kwietnia 2020

A story behind clothes?


Storytelling w świecie mody nabiera teraz nowy wymiar. Coś musi być ponad ubraniami, bo to nie wystarcza. Jeszcze przed wirusem mówiono o tym. Historia to co marka chce nam przekazać jest bardzo ważne. Przestajemy powoli kupować dla samego kupowania. Interesuje nas głębszy przekaz marki. Wartości jakie przyświecają marce.

 Marka sieciowa H&M utworzyła podstronę o zrównoważonym rozwoju. Widać na tym przykładzie, że marki sieciowe nie chcą stracić klientów i wyjść z obiegu. Odpowiedzialność to jedna z wartości, które się przebijają z rynku mody. Oferowanie produktów przyjaznych dla środowiska. 

Bardzo ważna jest komunikacja w dobie tego kryzysu z fanami marki. Można ten czas wykorzystać na fajne inicjatywy. Marka The Odder Side na swoim firmowym Instagramie zrobiła relację na żywo, koncert Mary Komasy. Poza tym robi świetne live’y także z innymi poza głównymi projektantkami odderkami. 

Olka Kaźmierczak robi wyprzedaż szafy na Insta i opisuje tam jej historie z daną rzeczą. Może nie powinno się teraz robić takich wyprzedaży, sama nie wiem, ale podoba mi się ta wartość dodana, ten dodatkowy smaczek stojący za każdą rzeczą. 

Ubrania powinna z nimi być związana radość.  I powtarzam za Marie Kondo jeśli jakaś rzecz nie budzi w nas radości to powinniśmy się jej pozbyć. Także zakupy powinny kończyć się radością z kupionych rzeczy, a nie wyrzutami sumienia.

środa, 1 kwietnia 2020

Pandemia obeservation


Było życie przed wirusem, jest tu i  teraz w czasie pandemii i będzie życie po wirusie. Wielu pisze,  że już nic nie będzie takie samo. Powinniśmy zagłębić się w tu i teraz.  Ale to jest ciężkie, boimy się o to co będzie jutro, czy będziemy mieć pracę i za co żyć. Trudno jest do końca przewidzieć co nastąpi. Wszyscy tkwimy w tej sytuacji. Musimy sobie uświadomić, że czasem czujemy lęk i go nazwać, oswoić tego małego gnoma. 

Sylwia Miller - psycholog radzi by przeznaczyć pół godziny na zamartwianie, przewidywanie najczarniejszych scenariuszy. Pozwolić sobie na to, ale tylko w tym czasie. Zamartwianie się cały czas osłabia naszą odporność, a tym samym może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Wiadomo sytuacja nie jest komfortowa. Mnie osobiście cieszy prosty fakt, że mam gdzie spać, co jeść i bliską sercu osobę przy swoim boku. 

Niesłychanie ważne byśmy nie tkwili w tej sytuacji sami, byśmy choć robiły z bliskimi połączenia wideo czy choćby telefoniczne. Wiadomo raz ma się lepszy dzień, raz gorszy. 

Dziś na live na Instagramie herimpact.co prowadzonym przez Karolinę Cwalinę - coacha usłyszałam ciekawe słowa. Agnieszka Polkowska trendwatcherka stwierdziła, że powinniśmy ten czas potraktować jako okazję. Szansę by zdobyć nowe kompetencje, zmienić nawyki. To nie chodzi o to byśmy tylko się uczyli. Zachowajmy równowagę. Według Agnieszki powinniśmy też przybrać pozycję obserwatora względem wydarzeń. Obserwować siebie i otoczenie i wyciągać wnioski.

wtorek, 31 marca 2020

The Odder Side and sustainable fashion





 The Odder Side , photo Jason Lee Parry





 Marki w dobie obecnej pandemii muszą sobie jakoś radzić. Ostatnio pisałam wam o jednej z moich ulubionych polskich marek The Odder Side. Dla mnie ważna jest zrównoważona moda, dbałość o środowisko. I właśnie o tym w kontekście marki The Odder Side będę dziś pisać. 

Ostatnio na Instagramie założycielki marki mówiły o jej ekologicznej stronie. Marka produkuje swoje ubrania w Polsce od początku swojego istnienia. Jednak metka made in Poland nie w każdej marce oznacza, że jest w pełnie szyta w Polsce. The Odder Side ubrania są szyte w Polsce w 100% w polskich szwalniach, które też szyją dla innych polskich marek. Tkaniny z których szyte są ubrania marki są naturalne. Poza tym ubrania są certyfikowane. To ważne, bo odpowiednie certyfikaty świadczą o tym, że marka jest ekologiczna. Prototypy z magazynu nie są pakowane w folię jednorazową, z tym założycielki marki miały duży problem by do tego przekonać. Ubrania marki wysyłane do klientów są w kartony wielorazowe. Poza tym w biurze marki segreguje się śmieci i nie używa torebek foliowych jednorazowych. 

Nawet marki sieciowe zwracają uwagę by w ich kolekcjach były takie materiały jak bawełna organiczna. Łukasz Jemioł polski projektant w najnowszej kolekcji także używa bardziej ekologicznych materiałów. 

Czy w dobie kryzysu, który nas czeka zahamuje ekologiczną stronę mody? Czy będzie nas stać na taką modę? Sukienki zrobione z poliestru także tyle kosztują, więc chyba to nie do końca kwestia ceny ale świadomości konsumentów.

Vinted high prices?

  Vinted nabija w butelkę? Tak dobrze przeczytaliście. Owszem tam można znaleźć produkty w dobrej cenie, ale są tam też rzeczy w znacznie za...