Ubrania to tylko szmaty? Dlaczego nie mamy szacunku
do dzieła ludzkich rąk? Najłatwiej wyrzucić ,jeśli rzecz na nawet najmniejszą
dziurkę. Po co się wysilać? Jeśli odpadł guzik po co go wszyć ponownie? Ubrania
są traktowane jako folia jednorazowa. Ubrań produkuje się za dużo? Jesteśmy
zalani falą ubrań. Dosłownie. Polacy statystycznie o wiele więcej pieniędzy
wydają na ubrania niż inne potrzeby. Czyżby ubrania były aż tak ważne? Nie mamy
dość ciuchów. Ludziom nie starcza miejsc w szafach, a kupują dalej. Bo tanie.
Kompulsywne kupowanie to też choroba.
Często myślimy, że dzięki ubraniom staniemy się kimś innym. Pewne siebie, opanowane. Ale jeśli nie popracujemy nad wnętrzem to fałsz szybko będzie widać. Lata PRL-u w Polsce to czas wiecznego niedostatku. Więc teraz chcemy to sobie odbić. Ale czy ubrania dadzą nam szczęście? Tak. Jeśli kupujemy coś co będzie nam służyć i jest zgodne z naszymi potrzebami, a nie coś, bo jest tanie- to marny argument.
Często nie wiemy czego chcemy i to w wielu sferach życia. Mamy szafę niepasujących do siebie ubrań. Konsumpcjonizm osiągnął wyżyny. Czy możemy kupować jeszcze więcej? Pandemia boleśnie ukazała wady tego systemu. Obnażyła coś co i tak by się stało. Ten balonik musiał pęknąć. No właśnie gdyby ubrania nie miały znaczenia to byśmy ich tak wiele nie kupowali. Chcemy się dowartościować. Ale mylimy się sądząc że ubranie to nam da. Samo ubranie niewiele zdziała, liczy się nasz środek.
Ile to razy mijam jeden kontener na ubrania i te ciuchy leżą wywalone obok tego pojemnika. To jest straszne, a ubrania nie nadają się do ponownego użytku. Ten problem mierził mnie od jakiegoś czasu. I to jest właśnie brak szacunku do ubrań i traktowanie ich jak szmaty.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz