środa, 16 sierpnia 2017

Fashion and ethic?





Etyczna moda? To dość szerokie zagadnienie i bardzo dzisiaj modne, a może mi się tylko tak zdaje? Jakiś czas temu uczestniczyłam w świetnym wydarzeniu, które było poświęcone etycznej modzie. Był to panel dyskusyjny na którym zaproszeni goście, a także my - widownia mogliśmy czynnie brać udział. Moderatorką dyskusji była  Marta Karwacka autorka bloga: How to wear fair?

11 milionów ton ubrań rocznie wyrzucają Amerykanie. Może w skali świata i wielkości Ameryki to nie tak dużo? Ale pomyślmy sobie, że przecież te ubrania nie idą do recyklingu tylko większości zanieczyszczają środowisko. To Amerykanie głównie napędzają rynek Fast fashion. Kupują dużo, bezmyślnie i wyrzucają prawie nienoszone ubrania. 

H&M jest jedną z sieciówek, która do 2020 roku ma używać tylko bawełny organicznej z ekologicznej uprawy. To już jest jakiś krok. Coraz więcej sieciówek ma kolekcje ekologiczne. Fairma ethical design to sklep z ekologiczną modą, który jest niestety tylko w Krakowie. Prowadząca ten sklep także brała udział w tej dyskusji. Opowiadała o tym, że niestety konsumenci w Polsce niestety nadal zwracają uwagę głównie na cenę, a nie na to jak coś zostało wykonane i w jakich warunkach. Zdarza się też, że uważają oni, że rzeczy ekologiczne są brzydkie. 

Za certyfikaty ekologiczne trzeba słono płacić, certyfikat PETA jest bezpłatny. Poza tym, żeby uzyskać te certyfikaty trzeba wiedzieć o przebiegu całej produkcji jak w przypadku np. torebki jak wykonane są zamki, wszystkie części torby, to nie jest łatwe. 

Stella McCartney jest wyznawczynią ekologicznej i do swoich kolekcji wprowadza ekologiczne materiały. Na naszym podwórku także mamy świetny przykład Mariusza Przybylskiego, który całą swoją kolekcję Transplantacja wykonał z rzeczy z recyclingu. Nawet buty można projektować ze starych plastikowych butelek, a projektanci z całego świata coraz bliżej są ekologii. 

Jedna z uczestniczek dyskusji mówiła o swoim projekcie Bibliotece ubrań. Ma on  polegać na wypożyczaniu ubrań na określony czas. Celem i misją tego projektu jest by kobiety zamiast kupować tony niepotrzebnych ubrań wypożyczały je. Czy ta idea się przyjmie? Zobaczymy.
Ze spotkania wyszłam z pismem Zupełnie inny świat poświęconym modzie - jej  etycznej  stronie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Vinted high prices?

  Vinted nabija w butelkę? Tak dobrze przeczytaliście. Owszem tam można znaleźć produkty w dobrej cenie, ale są tam też rzeczy w znacznie za...