niedziela, 25 lutego 2018

Is it a place for designers with vision in fashion today?















„Moda to jest najbardziej obrzydliwy biznes na świecie. I najbardziej uzależniający. Nieustannie tracisz pieniądze. Najlepiej byłoby odejść wtedy, gdy jesteś na szczycie. Ale oczywiście, gdy wszystko układa się fantastycznie, jest to ostatnia rzecz, o której myślisz. Wszyscy biorą inwestora … w modzie dochodzi jeszcze jeden element – kompletna nieprzewidywalność. Gdy zaprojektujesz sukienkę nie masz pojęcia czy zarobisz na niej pieniądze, czy nie. To jest jak loteria”. " Ważne jest tylko jutro" s.205.

Dużo w tym racji, a ta nieprzewidywalność mody przyciąga do niej jak magnes. Zmieniające się ciągle trendy i tendencje to coś bez czego nie wyobrażam sobie mody. Jej wielka siła i zarazem słabość,. Bo to konsument ostatecznie decyduje czy przyjmie jakiś trend, a projektanci muszą stawać na rzęsach i spełniać ich potrzeby. Zień niedawno wrócił na modowy rynek w Polsce i pokazał dobrze ocenianą kolekcję. 

W tym cytacie Hulanicki dokładnie ilustruje coś, co spotkało Zienia. Był uwielbiany i przebywał na modowym firmamencie wydawało się, że jego dobra passa będzie trwała stale. Niestety szereg niefortunnych decyzji sprowadził go na dno. Upadek bywa bardzo ciężki zwłaszcza z dużej wysokości. Projektant wybierając inwestora sporo ryzykuje. Ale bez kogoś z zewnątrz kto będzie ogarniał jego pracę nie ma zawodu projektanta. 

Wypalenie zawodowe także towarzyszy pracy projektanta. Obecnie projektanci pokazują tak wiele kolekcji w ciągu roku,  że bez solidnego odpoczynku to jest nie do wytrzymania. Może to też prowadzi do coraz częstszych roszad w świecie mody. Projektant współcześnie powinien być nie tylko artystą, ale też orientować się w biznesie. Artyzm towarzyszący temu zawodowi wymiera, a najważniejsze są pieniądze, a nie wizja, To smutne, bo czy jest tam jeszcze miejsce dla wizjonerów?

wtorek, 13 lutego 2018

Only the strongest fashion houses can survive?



„Myślę, że w pewien sposób skończyło się kupowanie ubrań. Ponieważ moda i ubranie to nie to samo. Moda jest twórcza i musi wciąż się zmieniać, bo jeśli jest powtarzana, staje się nudna. Ubrania zakładamy na siebie niezależnie od tego, czy są nowe i czy są zgodne z najnowszymi trendami. Coraz trudniej jest zainteresować zakupami. Domy towarowe są puste i wiele z nich się zamyka, ponieważ coraz mniej ludzi chodzi tam, by kupować ubrania. Do tego firmy odzieżowe dostarczają ubrania do sklepów zazwyczaj od czterech do sześciu miesięcy po pokazach, a w tym czasie ich podróbki pojawiają się w tanich sklepach.  Tylko sprawnie działające butiki są w stanie przetrwać, Ale oczywiście ubrania nigdy się nie kończą”. 

Dużo jest w tym prawdy.  Barbara Hulanicki w książce o marce Biba i o  jej przemyśleniach na temat mody  " Ważne jest tylko jutro" mówi szczerze o bataliach, z którymi mierzy się współczesna moda. Przetrwają tylko najsilniejsi. Do galerii handlowych coraz częściej chodzimy nie po ubrania. Rynek ubraniowy przemieszcza się od dłuższego czasu do Internetu. Ci co chcą przetrwać powinni mieć profesjonalną, ale też niepowtarzalną stronę internetową. Trzeba czymś się wyróżnić. Poza tym obsługa internetowa powinna być na wysokim poziomie. Dostawy powinny być szybkie i zgodne z czasem oczekiwania podanym na stronie. 

Eobuwie strona internetowa z mnóstwem obuwia najróżniejszych firm otworzyła niedawno sklep stacjonarny we Wrocławiu. Nie jest to typowy sklep. Mnóstwo tabletów w sklepie ma służyć klientom do wyboru wymarzonego obuwia. Trafi ono do nich z nowoczesnego magazynu w 4 minuty. Sklepy powinny iść z duchem czasu. Dla współczesnego klienta liczy się coraz bardziej jakość i wartości, jakie reprezentuje firma.

niedziela, 4 lutego 2018

Youth and fashion are in your mind




„Stare kobiety, które tutaj widziałam były siłą, jak burza i wiatr, i słońce. Nie ośmieszały ich wstążki, kolorowe ubrania, to co słyszałam tak często, wiele razy powtarzaną mantrę:” Kobieta w pewnym wieku musi wiedzieć,  że już trzeba się zachować. Już tak się nie ubierać , nie malować, to nie przystoi". 

Główna bohaterka także wiele lat po tej obserwacji dostała reprymendę od matki” Takich koszulek  już nie powinnaś nosić, to już zbyt dziewczęce, jesteś teraz przecież  mamą”. s.31

Jakże to aktualne. Kobieta musi wpisywać się w kanony mody i urody. Nie może być za kolorowa, za głośno się śmiać, mieć zbytnią pewność siebie, być wulgarna. Powinna być grzeczna, siedzieć cicho i robić wszystko co się jej każe bez słowa nie. Na to słowo nie ma przyzwolenia. Mówmy głośne nie w przypisywaniu nas w utarte schematy.

 Mamy prawo czuć się młodo, kobieco, być szczęśliwe bez względu na wiek. Popatrzcie na Annę Dello Russo czy Iris Apfel. One mają swój znak rozpoznawczy i niezapomniany styl. Przede wszystkim nie boją się wyróżniać.

 Jestem za stara żeby to nosić. Po prostu wyrzuć te słowa ze swojego słownika. Jeśli w czymś czujesz się dobrze to obronisz to. Matki nie powinny tak mówić do córek. To,że kobieta jest matką nie znaczy, że ma chodzić ubrana w strój pokutny. Moda powinna dla nas być zabawą, a nie smutnym obowiązkiem. Nie dajmy wdusić się w skostniałe ramy. A te kobiety z cytowanej przeze mnie linijki tekstu są wzorem dla głównej bohaterki książki Franczak.

Vinted high prices?

  Vinted nabija w butelkę? Tak dobrze przeczytaliście. Owszem tam można znaleźć produkty w dobrej cenie, ale są tam też rzeczy w znacznie za...