piątek, 24 marca 2017

Money for fashion or fashion for money?



Czy faktycznie dobrze wydaję swoje pieniądze, może coś robię nie tak? Nie tylko ja zadaję sobie to pytanie. Pieniądze to środek, a nie cel sam w sobie i  trzeba to sobie uświadomić. To, jak wydajemy pieniądze zależy nie tylko od naszych potrzeb i zainteresowań. Ale też od celów i priorytetów czyli wartości, które są dla nas naprawdę ważne. Łatwo jest krytykować i oceniać innych nie zdając sobie samej sprawy, jakie ma się cele.

Każdy z nas jest inny, więc ma inne potrzeby i inne wartości uznaje. Dla jednych będzie to przyjaźń, dla innych niezależność. Wartości wyznawane przez nas łączą się z naszymi potrzebami. Kiedy mamy spełnione podstawowe potrzeby możemy myśleć o innych(dalszych), nie mniej ważnych. Kogoś potrzebą może być podróżowanie , a inne osoby np. kupowanie ubrań od polskich projektantów czy zakup luksusowej torebki. Ile ludzi, tyle potrzeb.

Niestety wpływ środowiska może być niekorzystny. Pod jego napięciem możemy kupować rzeczy, których nie chcemy, by nie odstawać od ogółu. Przypomina mi się powiedzenie zastaw się, a postaw się. Kiedy Polak idzie do sąsiada i widzi u niego super sprzęt chce sam go mieć i kupuje mimo że może go nie potrzebować. Porównywanie się z innymi jest wielką pułapką, która prowadzi w przepaść.


Warto żebyśmy kupowali świadomie wczasy czy przedmioty, a nie tylko, bo znajomy był w tym miejscu lub kupił ten sprzęt. Nie każdy lubi podróżować do najmodniejszych kurortów i wcale nie musi. Ważne by żyć w zgodzie ze sobą. Warto słuchać innych, ale nie poddawać się niczyim naciskom. Masz jedno życie i przeżyj je tak jak chcesz.

piątek, 17 marca 2017

Prabal Gurung shows power of women





Moda i polityka? Moda i różnorodność? Projektanci na ostatnim fashion weeku w Nowym Yorku nie unikali pokazywania swoich przekonań politycznych. Jednym z nich był Prabal Gurung. Co ciekawe  w jego pokazie na jesień zimę 2017/18 brały udział modelki, które mają różne pochodzenie etniczne. 
Prabal nie boi się pokazać kobiecej różnorodności i siły kobiet. Widać to także w różnorodności ubrań i ukazywanych sylwetek. Modelki także miały kobiece kształty. Podoba mi się to, że modelki plus size niebyły pomijane na fashion weekach to jest mały kroczek naprzód. Candince Huffine i Marquita Pring te dwie modelki prezentowały kobiety plus size na pokazie Prabala.  Pokazał girl power. A końcówka pokazu to był majstersztyk którego nikt z gości oglądających pokaz się nie spodziewał. 
Feministyczne napisy na koszulkach tak modne teraz miały tu duże znaczenie. A sam projektant wyszedł w koszulce z napisem : tak wygląda feminista. Brawo i wielki aplauz publiczności. 
W ogóle cała kolekcja była inspirowana postacią Gertrudy Stein, stąd nie dziwi manifest feministyczny pod koniec pokazu. Inspiracją były też Indie skąd pochodzi projektant. Ogromne wrażenie robiła sukienka pokryta 300 tys. kryształków.
  38 modelek reprezentowało 38 feministycznych przesłań. Przesłania te to między innymi hasła :  przyszłość jest kobietą, 3 miliony, tak powinnyśmy być feministkami, mój chłopak jest feministą, moja dziewczyna jest feministką, rewolucja nie ma granic, miłość jest miłością, dziewczyny chcą fundamentalnych praw. Modelki miały też białą bandankę ( o tej akcji pisałam już wcześniej na blogu). 
Czy faktycznie projektanci powinni udzielać się politycznie na pokazach?  Moda jest rodzajem komunikacji, pokazuje kim jesteśmy, dokąd dążymy. Jest osadzona w danym czasie i historii nie jest oderwana od tego co dzieje się na świecie, więc przekaz Prabala jest potrzebny i wpisany we współczesny świat.




















niedziela, 12 marca 2017

Anja Rubik for women rights


Jak to? Udzielać czy się nie udzielać? To tak jak brać czynny udział w życiu czy być całkowicie pasywną? Odpowiedzi mogą być różnorakie, tak jak odmienni są ludzie. Szukać dziury w całym można cały czas. Pewnej blogerce modowej zrobiono przytyk czemu się nie udziela. Mimo że już w tej sprawie zabierała głos. Ludzie skończcie z tym rozliczaniem innych. 

Kiedy znana modelka bierze w tej sprawie głos to jest źle. Bo przecież modelki powinny ładnie wyglądać. Są tylko dodatkiem do wisienki na torcie, jaką są same ubrania. Jednak Anja Rubik się udziela mimo tych powielanych w naszym kraju stereotypów. Jest nowoczesną feministką i nie boi się walczyć o prawa nas wszystkich, czyli kobiet. Nie robi tego dla poklasku czy pieniędzy, ale  z serca. 

Modelki nie są robotami i mają ludzie uczucia. Nie są głupiutkimi lalkami. Anja poza udziałem w Międzynarodowym Strajku Kobiet w Warszawie w czasie Międzynarodowego Dnia Kobiet  i swoim wystąpieniem na nim wzięła udział w filmie. Kampanii, która uświadamia, jak ważne są prawa kobiet. Anja pojawiła się w tym filmiku obok choćby Belli Hadid. Co jest znaczące Anja mówi w nim po polsku : prawa kobiet prawami człowieka. Znaczące słowa i tak prawdziwe dzisiaj i pojawiające się na wielu manifach. 

Mnie się podoba, że Anja się udziela i to nie od krótkiego czasu. To świadczy o tym,  że interesuje się tym co się dzieje w świecie. Ważne są dla niej kwestie dotyczące kobiet. Na swoim Instagramie nie unika też polityki. Ale nie ma tam żadnego agitowania za jakąś partią. Anja jest czuła na temat tego co się dzieje w Polsce, w końcu jest Polką. 

środa, 8 marca 2017

Fashion gender movement, Tie bandana


O co chodzi z tymi białymi bandankami na pokazach mody? Rozpoczął  to portal modowy Business of Fashion. Jest to nazwany Tied Together  ruch jedności, zjednoczenia, łączności w czasie fashion week’u. Począwszy od Nowego Yorku, a skończywszy na Paryżu te akcesoria będą dla branży mody symbolem zjednoczenia. Tacy projektanci jak Tommy Hilfiger, Diane von Furstenberg, Prabal Gurung, 3.1 Phillip Lim, and Thakoon wsparli ten ruch używając białej bandany w swoich kolekcjach. Także celebryci i modowe influencerki wspierali ten ruch nosząc białe bandany. 

Imran Amed CEO of Business of Fashion twierdzi, że:” to przesłanie w postaci białej bandany jest podstawą człowieczeństwa. Oznacza poszanowanie: dla rasy, genderowe, religijne i seksualne”.  Uwielbiam, kiedy moda jest czymś więcej niż modą. A to przesłanie globalne jest proste i świetnie wpisuje się w całą cywilizację. Tolerancja na różnych polach, akceptacja inności i współpraca w tym by to realizować, to coś co jest nam potrzebne w tym zabieganym świecie. Pełnym nierówności, braku poszanowania dla innych kultur i godności. Gender w Polsce jest uważane za negatywne pojęcie, a to nic innego jak równość na polu płci.

 Uwielbiam takie akcje i chciałabym żeby było ich jak najwięcej w świecie mody. Moda to nie tylko ubrania, ale coś głębszego pod tą warstwą. 

piątek, 3 marca 2017

Fast food fashion or not?



Czy noszenie rzeczy wyglądających jak z wybiegu nie czyni nas fashion victims ( po polsku ofiarami mody)? Koszulka z jednej z sieciówek bardzo przypomina t-shirt Diora, który jest bardzo sławny.  Oba t-shirty mają podobny napis. Nie wydaje się to przegięciem, tylko zainspirowaniem  się  ubraniem z wybiegu.  

Gdzie przebiega  cienka granica między inspiracją, a naśladownictwem? Napis na  tych koszulach jest podobny, ale  w przypadku Diora mamy : we should all be feminists, a sieciówki jest : everybody should be feminist.   

Czy kupowanie rzeczy, które przypominają te z wybiegów lub są do nich w jakimś sensie podobne ma sens? Czy to marnotrawstwo pieniędzy? Kupując takie rzeczy jesteśmy ofiarami mody czy nie? 

Uważam, że nie. Jeśli dana rzecz nam pasuje dobrze w niej wyglądamy to trzeba to brać. Ale nie jestem za tym by kupować dziwne podróby domów mody ze zmienioną nieco nazwą. Kupowanie rzeczy z dziwnymi przekształconymi nazwami domów mody jest faux pas. No chyba że to marka, która robi to z humorem, ironią  i jej rzeczy są dobrej jakości. 

Jeśli nie stać was na luksusowe ubrania to nie koniec świata. Mamy fast life i fast fashion. Moda jest w ciągłym biegu. Z jednej strony to dobrze, że tyle mamy towarów z drugiej nie zawsze są one produkowane w humanitarnych warunkach. Fajnie, że są marki sieciowe, które inspirują się trendami z wybiegów. Ale czasem myślę, że nie zawsze idzie to w dobrą stronę. Galeria przypomina wielki fast food tyle, że ubraniowy. Rozsądek w przypadku kupowania czy ubrań, czy też innych rzeczy, powinien nami kierować przede wszystkim. 

Vinted high prices?

  Vinted nabija w butelkę? Tak dobrze przeczytaliście. Owszem tam można znaleźć produkty w dobrej cenie, ale są tam też rzeczy w znacznie za...