wtorek, 22 maja 2018

Denim is rebelious?


Denim wydaje się nam współcześnie, że był od zawsze. Obecnie dżinsy to najbardziej demokratyczny element stroju. Noszą go ludzie bez względu na płeć  i wiek. Jakie były jego koleje? 

Ostatnio znowu było spotkanie z cyklu Akademia Stylu właśnie o denimie. Historia dżinsu jest bardzo interesująca. Oksana poza nią przedstawiła wiele ciekawych historii. Wiemy, że pierwsze wyprodukowane jeansy były niebieskie, ale okazuje się, że  nie tylko, bo były też wtedy i brązowe. Jak sama Gaunt wskazuje tylko w jednym źródle o tym napisano. Historia dżinsu zaczyna się z datą 20 maja 1873, kiedy Levis wyprodukował pierwsze jeansy. Początkowo indygo barwnik z którego wytwarzane są jeansy był organiczny. Pochodził z Indii i był popularny już w starożytności. Obecnie indygo używane jest tylko syntetyczne. Levis ma z przodu małą kieszonkę. Służyła ona do przechowywania zegarka. Obecnie także jak kiedyś jeansy mają się rolować na kowbojskich butach. Kiedy jeansy pojawiły się w Europie? Stało się to za sprawą amerykańskich żołnierzy, którzy stacjonowali na naszym kontynencie. Jeansy na początku nosili tylko mężczyźni. Pierwszą kobietą, która rozpropagowała jeansy była Marilyn Monroe.

 Jeansy stanowiły element buntu. Podać tu można Marlona Brando z filmu "Dziki" czy Jamesa Deana z produkcji "Buntownik bez powodu". Osoba, która nosiła jeansy nie mogła wejść w nich do szkoły, urzędu czy restauracji. Takie były restrykcje. Uważano powszechnie, że to jest element wywrotowy. W latach 60, 70 ludzie wchodzili w jeansach do wanny by dopasowały się one do ciała. W Związku Radzieckim była frycówka, która polegała na wymianie na niedostępny towar czyli jeansy pamiątek z Rosji. Osoby trudniące się tym zajęciem robiły to nielegalnie najczęściej przy hotelach, w których przebywali obcokrajowcy. Wtedy za taką działalność płaciło się więzieniem.To smutne, że w tych czasach za jeansy płaciło się wolnością. 

 Masowa produkcja i wielka konsumpcja Amerykanów sprawiła, że jeansy są tak powszechne. One nie wychodzą z mody. Obecnie modny jest Canadian tuxedo czyli Total look jeasowy w jednym odcieniu jeansu. Amerykanie posiadają przeciętnie 7 par jeansów. Czy to dużo czy mało nie mnie sądzić. Ale w samych Stanach produkuje się rocznie aż! 470 milionów par jeansów. 

Najlepsze jeansy o dziwo produkuje się w Japonii z diagonalu bez streczu. Zachowują one swój rozmiar.

Zdaniem Oksany 4 kolory pasują do niebieskiego jeansu: biały, żółty, zielony i czerwony(soczyste odcienie). Czerń jest zbyt tajemnicza.

Skinny jeans to spodnie których faceci nie wyglądają dobrze. Odsłaniają one nawet najmniejsze mankamenty sylwetki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Vinted high prices?

  Vinted nabija w butelkę? Tak dobrze przeczytaliście. Owszem tam można znaleźć produkty w dobrej cenie, ale są tam też rzeczy w znacznie za...